Görögország soha nem hagyja abba, hogy meglepjen minket. A látogatók számára nyújtott örömen kívül, és mint nyaralóhely ismert, Görögország számos rejtett kincset tartogat, amelyek mindig egyre kihívóbb módon tárulnak fel. Az egyik ilyen meglepő kincs a Vouves olajfa, amely az Ano Vouves faluban található, a Kolymvari önkormányzati egységben, Chania régióban, Krétán. Az olajfa kapcsolata Görögországgal legendás eredetű, és az egyik legenda, amely az olajfához kapcsolódik, Athén városának megjelenéséből ered, amely a hasonló nevű istennőhöz kötődik, és a stabilitás, tartósság és bölcsesség szimbóluma. Így nem meglepő, hogy a Vouves-i olajfa, tudományos nevén Olea Europaea, valószínűleg az egyik legöregebb olajfa az egész Földközi-térségben és talán a világon, még ma is olívát termel. A fa pontos életkora nem határozható meg pontosan, de a Krétai Egyetem 3.000-4.000 év közötti korra becsülte.
A fa mind a mai napig termékeny, és a „Tsounati” fajtával van oltva.
1997-ben a fát védett természeti emlékművé nyilvánították. A fáról származó ágakat használták fel a 2004-es athéni és a 2008-as pekingi olimpiai játékok győzteseinek koronáinak elkészítésére.
Az olajfák, méltóságteljes magasságukkal, amelyek túlnyúlnak az időn, ma is örömet és inspirációt hoznak, egy régi kor történetét mesélve, amelyet a legenda ízes és keserű íze ölel körbe.